17.dubna ve znamení Record store day

Record store day je oslavou všech nezávislých obchodů s hudbou po celém světě. A i když „celý svět“ v tomto případě zahrnuje především Ameriku a pár dalších obchodů v několika dalších zemích, mezi které ale ta naše bohužel nepatří, přesto můžeme slavit i my, a to hned z několika důvodů.

Začátek Record store day sahá teprve do roku 2007, kdy stav nezávislých obchodů rozesmutnil malou skupinu lidí natolik, že měli potřebu něco dělat; oslavit všechno to hezké, co jim brouzdání mezi regály s deskami či přímo jejich prodej dává. Otcem celého projektu je Chris Brown (poslechněte si ho ve videu na stránkách RSD, kde doporučuje, co si koupit… a vypadá přesně tak, jak byste si asi představovali), který na sebe brzy nabalil několik dalších lidí a odtud už byl jen krůček k tomu, aby 19. dubna 2008 Metallica odstartovala první ročník Record store day. Když se přidaly další obchody, mezi kterými nechybělo ani Rough trade a Sister Ray v Londýně, dalo se čekat, že vše neskončí jen u jednoho ročníku.

A tak je tu letos, sedmnáctého dubna, už třetí ročník bujarých oslav, menších a větších koncertů v menších i větších prostorách nejrůznějších obchodů, doprovodných akcí v podobě vyvařování či body paintingu, ale hlavně, což je v našich končinách pro nás asi nejpodstatnější, přes sto padesát speciálních vydání singlů, EP, LP speciálních vydání či reedic alb dávno vydaných.

Těch je opravdu nepřeberně a jejich zajímavost značně kolísá a je silně závislá na individuálním hudebním vkusu. Událostí přetřásanou už leckde jinde je samozřejmě hlavně vydání prvního singlu Blur po sedmi letech, události, která značně zvyšuje publicitu celé akce. Damon Albarn přispěje i vydáním speciálního desetipalcového singlu White Flag z nového- výborného- alba Gorillaz. Mezi další tipy patří třeba velmi limitovaná edice nového alba The Hold Steady, boxset tří desetipalců 69 Love Songs od Magnetic Fields, speciální vinyl přímo pro RSD Drive by Truckers: Your Woman is a Living Thing / Just Maybe nebo „extrémně limitovaný“ dvojvinyl Black Moth Super Rainbow, čtyřvinylový boxset chicagských hrdinů Wilco, které si můžete poslechnout a prohlédnout v oficiálních tričkách akce i v tomto videu z oficiálních stránek akce:

Tím výčet opravdu ani zdaleka nekončí, lepší bude, pokud pro svou lepší orientaci navštívíte přímo stránky RSD. Můžete si přečíst názory na hudební obchody od umělců od Great Lake swimmers přes Jacka Whitea až po Scorpions, dojmout se nad příspěvky obyčejných lidí, kteří by si za svou vinylovou kolekci mohli postavit dům, zalitovat koncertů v komorním prostředí obchodů, na které se asi nedostanete, a hlavně si vybrat, co že byste si asi tak chtěli a mohli objednat.

text: Kateřina Prokešová