Free Music Archive říká „It’s not just free music, it’s good music“

Podle některých hlasů to mají velké nahrávací společnosti už za sebou. Jen ždímají nebohé umělce a poté se snaží ještě vytahat peníze z nebohých fanoušků, kteří jen chtějí poslouchat dobrou muziku. Někteří hudebníci se vzepřeli tím, že nabízejí svojí hudbu buď zcela zdarma (jako Nine Inch Nails), nebo třeba způsobem „zaplať, kolik chceš“ (Radiohead). Fanoušci jednoduše hudbu stahují, protože na webu jde dnes nalézt prostě cokoliv. Dnes je ale zároveň in stahovat hudbu legálně!

O licenci CC jste už něco málo četli. Na stejném principu staví také web Free Music Archive. Jedná se o interaktivní knihovnu high-quality legální hudby. Problémem hudby zadarmo bohužel často bývá její pochybná kvalita. Za projektem FMA však stojí (mimo jiných) renomované nekomerční rádio WFMU z New Yorku, o kterém třeba magazín Rolling Stone prohlásil, že to je „the best radio station in the country“, a to se za mořem prostě počítá.

Archive není určen jen a pouze pro běžné posluchače. Hledáte pod-safe audio pro svůj podcast? Chcete remixovat a hledáte pre-cleaned samply? Nebo instrumentální audio pro své video? Licence CC a Free Music Archive řeší váš problém. Projekt není postaven na pevném určení rolí umělec-producent-konzument, snaží se spíš vytvořit komunitu lidí se zájmem o hudbu a nabídnout nové možnosti ve sdílení (zapojit se samozřejmě můžete i vy). Oproti konkurentům jako Jamendo disponuje Free Music Archive příjemnějším designem, co se ale funkce týče, jsou si tyto weby až na drobné maličkosti dost podobné.

Hudbu můžete hledat klasicky podle žánrů nebo podle „kurátora“ (vybraní zástupci z řad rádií, klubů a netových labelů, které oslovil přímo FMA, aby doporučili čtenářům své oblíbené umělce, podcasty, remixy, bootlegy,…) a výběr je více než bohatý. A pokud jste líní brouzdat archivem, nechybí samozřejmě ani kolonka nedávno přidaných a nejzajímavějších hudebních počinů. Vše je přehledné, jasné a minimalistické, jak se sluší na 21. století. Nezbývá než popřát příjemný poslech a objevování nové hudby na http://freemusicarchive.org/.

„It’s not just free music, it’s good music“.

A pár našich doporučení na závěr:

Text: Jiří Henych