Jean Baudrillard / Seduction (1979)

„To produce is to materialize by force what belongs to another order, that of the secret and of seduction. Seduction is, at all times and in all places, opposed to production. Seduction removes something from the order of the visible, while production constructs everything in full view, be it an object, a number or concept. Everything is to be produced, everything is to be legible, everything is to become real, visible, accountable; everything is to be transcribed in relations of force, systems of concepts or measurable energy ; everything is to be said, accumulated, indexed and recorded . This is sex as it exists in pornography, but more generally, this is the enterprise of our entire culture, whose natural condition is obscene: a culture of monstration, of demonstration, of productive monstrosity.“

Většina života francouzského filosofa Jeana Baudrillarda (1929 –2007) byla spojená s kontroverzí. V roce 1977 publikoval Zapomeňte na Foucaulta, v roce 1981 shrnul své dosavadní zájmy o sémiotiku a napodobování ve společnosti v Simulacres et Simulation, kritizoval válku v Perském zálivu jako „ne-válku“ a jako „válku, která nikdy neproběhla“ , po 11. září vydal Ducha terorismu. Je autorem výroku „Skutečnost (už) neexistuje.“ Amerika se pro něj stala symbolem jeho myšlenky obrazů převládajících nad realitou. V díle De la seduction z roku 1979 analyzuje pod sociologickým drobnohledem akt svádění jako mocenskou hru, jako hybný prostředek, který kdesi „chybí“, a proto tedy je a může ovládat.

De la seduction poprvé vydali v Paříži roku 1979 v Editions Galilee, do češtiny byla knížka přeložena v roce 1996 jako O svádění, Seduction vyšlo v edici CultureTexts zabývající se postmoderní filosofií pod editorským dohledem Arthura a Marilouise Krokerových na CTheory Books v roce 2001, po zaregistrování se si můžete zdarma knihu stáhnout v pdf.

A abychom na závěr k jeho fascinaci globalizací a masovou komunikací dali něco ze života, poslechněte si track od Maximo Park, který po J.B. pojmenovali:

http://duck.fm/file/play/track/687808