Moderní renesance středověké hudby: Extra Life

Tenhle článek vzniká hodně narychlo. Je tomu totiž jen pár hodin, co jsem zjistil, že v Čechách zahrajou Extra Life. A to konkrétně v Brně zítra, tj. v sobotu 15. května, od 20:00 a to zdarma (v rámci Muzejní noci) na Flédě! Snad, abych vás nalákal, abyste nepřišli o tuhle, dovolím si nazvat, událost.

Extra Life je brooklynská kapela, o který se dá i dneska říct, že je nevídaně originální záležitostí. Směsice gregoriánského zpěvu se spoustou různých nástrojů a, ač jsem laik, neuvěřitelně zahraných kompozic dává tušit od prvního poslechu, že jde opravdu o jedinečnou věc. Nutno podotknout, že také pekelně náročnou. Ne každý tohle asi zkousne, ale za trpělivost slibuju snad doživotní zábavu.

Je to ten typ hudby, co byste doporučili každýmu; je to kapela, o který mluvíte jako o svých největších oblíbencích, víte proč a jste na to hrdí, jenže pak zjistíte, že na to, jak je máte rádi, je neposloucháte zas tak často. Je to totiž podobný asi jako v případě korunovačních klenotů, ty jsou taky vynášeny jen při zvláštních příležitostech. Dalším imponujícím faktem je rozmanitost, zároveň však vnitřní soudržnost jejich alb. Každá z písniček se děje tak trochu jinak. Jako celek se to ale krásně postupně vyvijí (a poslouchá). Takže u Extra Life jednoduše vypínám shuffle.

Dva roky staré album Secular Works letos dostává sourozence se jménem Made flesh. Extra Life jsou Charlie Looker, Caley Monahon-Ward, Tony Gedrich a Nick Podgurski. Vydávají na labelech LOAF, Sockets, Planaria, SYL, Africantape. Zítra doražte a nezapomeňte si peníze na tričko!

BTW A kdo nechce kupovat zajíce v pytli, ať si stáhne I Don’t See It That Way a Blackmail Blues z debutu nebo track Black Hoodie ze splitu Extra Life s Natanem Baldwinem.

BTW2 Extra Life taky blogujou.

BTW3 Text: Jiří Maha