Monster Movie / Bored Beyond Oblivion

Monster Movie slaví deset let! Kapela, jejíž členové spolu fungují už dokonce dvakrát tak dlouho, přesto se v každém článku o nich musí zmínit Slowdive (protože všichni milujeme Slowdive). A i víc než patnáct let po zlatém lesku shoegaze Christian Savill stále dodává ten zasněný charakteristický zvuk, což ale rozhodně není jejich slabinou. A nejen z důvodu nostalgie po devadesátkách, která už několik posledních pár let všechny přepadá. První singl Bored Beyond Oblivion z jejich nové desky, která vychází u Graveface Records, se taky v dubnu dočkal svého klipu – fotoanimace posmutnělé kreslené postavy, která si z té ukrutné nudy pohrává tu s ptáčkem, tu s krokodýlem na pozadí ponurého kopce s rozpadajícími se budovami tyčícími se do zataženého černého nebe:

Tím kopcem je známý západoberlínský Teufelsberg; uměle vytvořený nejvyšší kopec v celém Berlíně, postavený spojenci ze sutin berlínských budov, aby zakryli nacistickou vojensko-technickou univerzitu vybudovanou Albertem Speerem. Teufelsberg je pravým geniem loci; stará americká odposlouchávací stanice v době studené války s nápisy citátů jako je Paineovo Lead, Follow or get the hell out of the way ve sklepě bizarně sousedilo s v šedesátých letech vytvořenou lyžařskou sjezdovkou. Po spojení Berlína místo chátralo a stalo se centrem ilegálního turismu, až sem konečně před dvěma roky přijel David Lynch se svým lynchovským plánem na vytvoření nové univerzity, kde by se studenti učili transcendentální meditaci, avšak i z tohoto plánu sešlo; co bude dál se zatím neví.

Teď tedy tohle místo zaujalo i Juana Manuela Sentamanse, režiséra videa. O tom toho zas tolik lehce nezjistíte, a to je velká škoda; proto jsme to zjistili my.

„Jmenuju se Juan Manuel Sentamans, narodil jsem se ve Španělsku ale teď žiju v Berlíně. Pracuju jako grafik a videoeditor, ale většinu času vyplýtvám na uměleckých projektech spojených s videem, malbou nebo hudbou.“

K.: Nejdřív k videu pro Monster Movie, jak ses vůbec k práci na něm dostal?

JMS: Znal jsem All Lost, jejich předchozí album, opravdu se mi líbilo… Taky jsem na jejich Myspace četl, že hledají někoho, kdo by jim udělal video k singlu z nového alba… napsal jsem jim, odepsali… a tak jsme začli. Moc milí lidi. Taky skvělá kapela.

K. Takže ten nápad na klip, příběh a to, jak to vlastně všechno vypadá, v tom ti nechali volnou ruku nebo měli nějaké návrhy?

JMS: Žádné návrhy. Měl jsem úplnou volnost.

K.: Proč sis vybral jako místo zrovna Teufelsberg?

JMS: Poslali mi vybranou skladbu a po tom, co jsem si jí hodněkrát poslechl, jsem si řekl, že by se asi hodilo klip natočit právě tam. Přišlo mi, že na tohle místo by se opravdu hodně znuděná osoba hodila, protože pro mě je to místo dost výrazným symbolem opuštěnosti. Špionážní centrum, symbol paranoie předchozí kultury…

K. Kdo je autorem té znuděné postavy?

JMS: Moje španělská kamarádka Mai u mě byla zrovna na návštěvě, úžasně kreslí, a tak jsem navrhl, že bychom tenhle projekt mohli udělat společně. V minulosti jsem dělal nějaké animace s fotkami, ale myslím, že kombinace fotky a kresby je docela zajímavá.

K. Máš rád video, máš rád hudbu… jsou hudební videa něco, co bys chtěl dělat i dál?

JMS: Jasně, že chtěl! Je hezké pracovat pro práci někoho jiného, samozřejmě pokud se ti líbí. Je hodně stimulující co nejvíc se snažit ilustrovat jejich práci. V tomhle případě myslím, že se to Monster Movie opravdu líbilo.

K.: Hudbu používáš hodně i ve svých dalších videích. V jakém smyslu je pro tebe hudba ve tvé práci důležitější, spíš jako inspirace nebo jako něco, čím svoje videa doplňuješ a snad i zlepšuješ?

JMS: Myslím, že při tvoření videa je hodně důležité vytvořit rytmus.. A když vybereš ten správný zvuk k doplnění obrazu, rytmus zvuku doplní vizuální rytmus. Myslím, že je hodně důležité, aby spolu tyhle dvě složky spolupracovaly, proto tomu věnuju hodně pozornosti.

K: A jaký máš vztah k Berlínu? Kromě Monster Movie videa jsi jeho prostředí použil i ve videu Im Herzen Neukölln nebo Wie bereiten Sie sich auf das Sterben vor? …

JMS.: No.. bydlím tady! Je to pro mě hodně stimulující místo, nejen kvůli svojí historii. Je tu velké umělecké hnutí, a je docela jednoduché stát se jeho součástí. Přichází sem spousta lidí z celého světa, a možná, že každý z nich má jiný důvod, ale ten smysl je v tom, že se tu setkáváme a pracujeme spolu.

K.: Viděla jsem tvoje videa s loutkami… Na nich se taky podílíš?

JMS.: Ano… Vlastně se podílím na třech různých projektech jako muzikant – v divadelní společnosti Ras-k-t, hudební skupině Kleineskampforchester a Kabaré Púpala, což je hodně legrační projekt, kde taky vedu pár loutek. Mám celé léto zaplněné představeními!

K.: Připravuješ ještě něco dalšího?

JMS: Právě teď pracuju na plakátu a traileru k nezávislému španělského filmu Dad la cara, který snad spatří světlo světa někdy v září, a připravuju nový animovaný stop motion film, který bude hotový na konci tohohle roku nebo na začátku příštího. Doufám! Je s tím opravdu hodně práce…

Než Juan Manuel svůj nový film dodělá, můžete se vyjet podívat na některé z jeho vystoupení s loutkami a nebo se podívat třeba na čtrnáctiminutový Wie bereiten Sie sich auf das Sterben vor (How do you prepare yourself for death)?

https://vimeo.com/8359735

Text: Kateřina Prokešová