No. 1 OLED

Se skvělým konceptem článků pro Foodlab přišla Dita. Odteď se v nepravidelných intervalech můžete těšit na tématické informace a odkazy na trendy v současném umění, designu a technologiích. „Každý blok článků se bude týkat vždy jednoho tématu, dalším blokem bych chtěla na OLED nenápadně navázat tématem MIRROR.“

Technologie OLED ve zkratce

OLED panely jsou tvořeny diodami, které po zavedení elektrického proudu vyzařují světlo. Panely pracující s OLED technologií nepotřebují žádné podsvícení jako LCD obrazovky. Díky tomu jsou tyto obrazové systémy energeticky výhodnější. Systémy nabízejí velmi stabilní obraz s vyváženým jasem a v neposlední řadě nepříjde jejich výroba draho. V blízké budoucnosti by totiž nemělo být problémem OLED obrazovky jednoduše tisknout. OLED jako takové mohou být snadno naneseny do tenké vrstvy. Nabízí se příměr – namísto popsaného papíru, který by vyjel z inkoustovky, „vyplivne“ speciální tiskárna OLED obrazovku. V oblasti této technologie se už dosáhlo velkého pokroku, a i když ještě není zcela připravená pro běžné masové využití, ovlivňuje už teď každodenní život a designerům nabízí nové možnosti.

JASON BRUGES STUDIO / MIMOSA

Studio založil Jason Bruges v roce 2001. Pracuje zde tým zkušených architektů, projektantů, projektových manažerů a specialistů zabývajících se interakcí a průmyslovým designem. Spolu vytváří interaktivní prostory a plochy pohybující se mezi světem architektury, designu a instalací v umění.

Projekt Mimosa byl představen na milánském veletrhu nábytku 2010 (Salone Internationale del Mobile). Instalace představuje světelné panely, které se otvírají a zavírají jako květy. Skladba byla inspirována rostlinami Mimosa, které se kineticky mění, aby jim vyhovovaly životní podmínky. Tento kus vyrobili pro firmu Philips s použitím jejich Lumiblade OLED (organických LED) modulů vytvářjících jemné lehké okvětní lístky, které se otvírají a zavírají v reakci na návštěvníky.

HYUN JIN YOON & EUN HAK LEE / POCKET LIGHT

Žárovka o velikosti kreditní karty a sama svítí? Neuvěřitelné! Designéři Hyun Jin Yoon & Eun Hak Lee přišli s tímto nápadem v roce 2008 a určitě stojí za zmínku a shlédnutí.

VALENTINA TRIMANI / LIGHTLEAFS

A ještě přihazuji další povedený výrobek stejného rázu od Valentiny Trimani. Když si chceme číst v nočním autobuse (či kdekoli jinde) a nechceme otravovat spolucestující a nemáme po ruce žádný spínač, tak něco jako Lightleaf je perfektním řešením. Téměř stejně tenké jako papír, celý povrch svítí požadovanou září.

RANDOM INTERNATIONAL / YOU FADE TO LIGHT

rAndom International bylo založeno v roce 2002 Stuartem Woodem, Flo Ortkrassem a Hannesem Kochem. Studio začínalo s ideou „licence pro experimentování s posláním vytvořit novou uměleckou slovní zásobu“. V roce 2009 rAndom obdržel čestné uznání Prix Ars Electronica za svou Audience instalaci.

Za svá další díla byli oceněni již několikrát, včetně iF Design v roce 2005 a 2006, Wallpaper Design Award (2006) a Creative Futures Award (2005). Skupina učí na Ravensbourne College of Art and Design a pravidelně od roku 2005 přispívá na Royal College of Art / Design Products. Vybrané projekty vytvořené rAndom jsou reprezentovány Carpenters Workshop Gallery v Londýně a Galerie Volker Diehl v Berlíně.

Také rAndom International byl vyzván Lumiblade Philips Electronics vytvořit interaktivní instalaci, která otevírá tvůrčí potenciál další generace OLED technologie. Inspirovali se nádherným zrcadlovým povrchem jednotlivých OLED modulů, takže výsledkem je ultra tenké interaktivní zrcadlo. Ne, že bychom neviděli nic takového předtím, ale je to stále velmi pěkné.

Text a koncept: Dituše Havr