Raumlabor Berlin

Jejich heslem je No Trust No City. Už z toho může být jasné, že se skupinka berlínských umělců zabývá městem, a to především jeho urbanismem. Raumlabor začali na svých projektech pracovat v roce 1999, tedy na konci milénia – v čase, kdy spousta bláznů předpovídala konec světa a v televizi běžely pořady o vynálezech, které na nás v blízkém budoucnu čekají, a které by nás dle všeho měly spasit.

Jedním z jejich projektů je SPACEBUSTER, klasický minivan používaný americkou poštou k rozvozu balíků umí ze svého zadečku vypustit bublinu. Ona bublina je nafukovací prostor, kam se vejde početná skupina mejdanuchtivých lidí. Nafukování je Raumlaboru vlastní i v dalších projektech jako např. HOVERCRAFT – LIFTING MODERNISM.

Do scénografie autoři pronikají s projektem SOAP OPERA. Jde vlastně o performance, kdy návštěvník prochází pěnou „vyšlehanou“ z nafukovacích balónků. Celé předsatvení se odehrává na povrchu přímo pod věží opuštěného dolu. Pěna se po představení rozpouští současně s tím, jak si diváci odnášejí balónky s sebou domů.

Jejich projekty přesahují do umění, některé objekty potkáte v galeriích. Naposledy jste dostali jedinečnou možnost postavit si z prken židli CHAISE BORDELAISE na výstavě v Galerii Emila Filly v Ústí nad Labem. Více najdete na jejich stránkách http://www.raumlabor.net/!