Superhrdinové židovského komiksu

Do Židovského muzea v Berlíně se většinou jezdí za stálou expozicí odhalující temnější stránku historie lidstva. Když jste tam poprvé. Nebo se tam chodí okukovat Libeskindovu architekturu. Když jste tam s rodiči. Za jiných okolností se tomuto místu většinou člověk vyhne. Výjimku se ovšem vyplatilo udělat v případě výstavy Helden, Freaks und Superrabbis. Die jüdische Farbe des Comics, která se zde konala od 29. dubna do 8. srpna 2010 a zasloužila by si větší pozornost, než jí veřejnost věnovala.

Jednou z výhod, které plynou ze skutečnosti, že se přehlídka konala zrovna tady, byla viditelná přítomnost finanční podpory, druhou pak ohromné prostory v bočním křídle, které této výstavě muzeum poskytlo. Zároveň už i samotný web, který byl pro prezentaci výstavy vytvořený, napovídá, že autorce Mirjam Wenzel byla od vedení ponechaná dostatečně volná ruka. Instalace a řešení prostoru jsou překvapivě zábavné, koncepce ukazuje židovský komiks od jeho kořenů v konci 19. století až do současnosti. Upozorňuje na fakt, že kvůli 2. světové válce mnoho autorů a kreslířů emigrovalo do USA a vytvořilo zde početnou komunitu lidí pracujících v tomto právě masově vznikajícím průmyslu.

Dále také výstava odkrývá skutečnost, že mnoho legendárních komiksů pochází právě od židovských autorů (Superman, Batman, Captain America, The Spirit, Hulk, X-Men, Fantastic Four,…). To samozřejmě nikoho nepřekvapí, spíš by se dalo podivovat, kdyby tahle část na výstavě chyběla. Zajímavá však je široká sekce, kde se objevují komiksy s protinacistickou tématikou, a samozřejmě se končí grafickou novelou. Jsou zde ukázané originální předlohy Willa Eisnera (série The Spirit, poté zásadní Smlouva s Bohem z roku 1978) i Arta Spiegelmana (Maus, editor antologie RAW). Představují i autorku Rutu Modan z Izraele, jejíž Exis Wounds vyšel i v češtině (Hluboké rány).

Za pozornost také stojí paralelní výstava v Tate Britain Rude Britannia: British Comic Art, která trvá až do 5. září 2010. Během výstavy v Berlíně se také v rámci doprovodného programu Montagskino promítaly dokumenty zaměřené na historii komiksu, rozhodně není od věci si je projít a dohledat. Jako ochutnávku přihazuji intro filmu Comic Book Confidential z roku 1988: