Jan Přibylský a Todd R. Forsgren / „Über Natüral“

Výstava dvou mladých talentovaných fotografů vznikla poměrně neobvyklým způsobem. Jelikož z programu studentského festivalu AFT 2010 s podtitulem „Přijď a vystav“ (29.-31.3.2009) na poslední chvíli „vypadl“ jeden z projektů, rozhodli se pořadatelé představit veřejnosti práce studentů Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem Jana Přibylského a Todda R. Forsgrena. Oba umělci zde prezentovali svůj vztah k rozporu mezi přírodou a civilizací.

Jan Přibylský (21. 12. 1981) pochází z Karlových Varů a studuje v ateliéru Fotografie u Ing. Prof. Pavla Baňky. V ústecké Hot Dogallery vystavuje svůj soubor fotografií květin jako součásti bytové kultury. Tyto rostliny přirozeně reagují na okolí, ve kterém se nacházejí, a okolí zase naopak na ně. Fotografie zároveň poukazují na lidskou vášeň mít a vlastnit část přírody a začlenit ji do našeho civilizovaného a kontrolovaného prostředí.

Todd R. Forsgren (25. 1. 1981) je rodák z USA a patří do ateliéru Photography, který vede Zdena Kolečková. V rámci AFT festivalu představuje část svého rozsáhlého souboru „Ornithological Photographs“. Ten je inspirován monografií Johna Jamese Audubona – „Birds of America“ a „Field Guide to the Birds of Eastern and Central North America“ od Rogera Tory Petersona, do jejichž děl se doslova zamiloval. Todd strávil mnoho dní napodobováním těchto dvou autorů a zároveň studiemi ptačí říše. Znázorňuje křehký a vzrušující moment biologického výzkumu, během nějž byli ptáci chyceni do sítě a poté fotografováni předtím než byli vypuštěni zpět do lesů.

Oba autoři se fotografií zabývají již několik let. Jejich práce jsou čisté, výborně technicky zvládnuté a navíc každá z nich má i svůj hlubší význam a smysl. Bohužel autoři neměli úplně ideální podmínky k vystavování a samotná galerie potřebuje ještě poněkud doladit. Z rozhovoru z dernisáže výstavy se dovíte, s jakými problémy se potýkali. Věřím, že tato dvojice spolu nevystavovala naposledy a že se máme ještě rozhodně na co těšit.

30. 3. – 14 . 4. 2010 / Hot Dogallery / Ústí nad Labem

Text: Kateřina Zelingerová / Video: Lenka Balounová, Lucie Illésová, Dita Havránková, Petr Pufler